Jak dbać o skórzaną torebkę?


Idealnie dopasowana torebka to niezwykle istotny element kobiecej garderoby. Szczególną popularnością cieszą się torebki skórzane, dzięki swej klasycznej formie i znacznie dłuższej żywotności od pozostałych torebek. Aby jednak cieszyć się swoją ulubioną torebką przez długi czas warto postawić na jej odpowiednią pielęgnację. O torebkę ze skóry naturalnej należy dbać jak swoją własną skórę, która jak wiadomo potrzebuje odpowiedniej troski by cieszyć się nienaganną kondycją. Podobnie jak ludzka skóra, wymagają odpowiedniego nawilżenia (natłuszczenia). W przeciwnym razie może dojść do przesuszania, co w efekcie prowadzi do utraty estetycznego wyglądu i uwidacznia zużycie materiału.


Przechowywanie w odpowiednich warunkach


Jest etapem szczególnie ważnym. Dzięki temu skórzana torebka będzie mieć zawsze piękny, nieodkształcony fason. Warto przechowywać torebkę w przewiewnej przestrzeni, wyczyszczoną, zaimpregnowaną i nawilżoną. Skórzane torebki mają tendencję do pochłaniania kolorów innych materiałów. Należy się z nimi ostrożnie obchodzić zwłaszcza w przypadku jeansu i innych silnie barwionych materiałów. Jeżeli wiesz, że któryś element Twojej garderoby ma tendencje do farbowania materiałów, unikaj stylizacji łączących je ze sobą a także bliskiego przechowywania w szafie.

czyszczenie torebki


Intensywne czynniki zewnętrzne


Bardzo ważne jest, by nie narażać torebki na zbyt częsty kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Bezpośrednia i częsta ekspozycja torebki na słońce i pozostałe czynniki atmosferyczne może doprowadzić do zmian w pigmentacji i strukturze skóry. Z tego powodu przed zakupem można zwrócić uwagę na egzemplarze, które pełniły rolę wystawy sklepowej, gdyż mogą posiadać mikrouszkodzenia.


Odpowiednia impregnacja skóry kluczem do sukcesu


Warto skorzystać z oferty dostępnych na rynku produktów pielęgnacyjnych, dedykowanych produktom ze skóry naturalnej. Szczególne znaczenie ma pierwszy zabieg tuż po zakupie, jeszcze przed pierwszym użyciem. By wykonać to profesjonalnie, należy nanieść na powierzchnię niewielką ilość odpowiedniego preparatu. Kolejne zabiegi powinno się powtarzać średnio co trzy miesiące. Taka pielęgnacja skutecznie zabezpiecza torebkę przed późniejszymi zabrudzeniami, które dodatkowo stają się znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Oprócz specjalnych produktów impregnujących dostępnych w sklepach, można pokusić się też o naturalne sposoby.


Dla torebek z ciemnej skóry polecany jest roztwór z oleju lnianego. Można go wykonać mieszając olej lniany z octem w proporcjach 1:3. Tak przygotowaną miksturę nakłada się na torbę za pomocą miękkiej szmatki, dzięki czemu torebka będzie wyglądać na odświeżoną. Rekomendowanym produktem jest także olejek rycynowy, który z reguły jest delikatniejszy niż gotowe preparaty dostępne na półkach sklepowych. Po zaaplikowaniu olejku na torebkę, należy ją delikatnie wypolerować.


Do błyszczących, lakierowanych torebek warto użyć pszczelego wosku. Wosk posiada właściwości konserwujące i czyszczące, a także chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Systematyczne czyszczenie torebek, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pozwala cieszyć się nimi dłużej. Na pierwszy rzut oka pielęgnacja skórzanej torebki może wydawać się bardzo prostą sprawą. Jednak sposobów czyszczenia skóry jest tyle, ile jej rodzajów. Dla każdego z nich produkuje się specjalne środki, uwzględniające wyjątkowe właściwości danego typu skóry, dlatego wybierając pielęgnację należy uwzględnić rodzaj skóry i jej właściwości. Bez wątpienia zadbana, skórzana torba to solidny i piękny dodatek do każdej stylizacji.

jak czyścić torebkę skórzaną


Inna ciekawe wpisy poradnikowe: Jak prać plecak oraz Torba dla nauczyciela
 

Aby zapisać się do newslettera, potwierdź że nie jesteś robotem