Jaki plecak trekkingowy wybrać?


Planując wyprawę w góry zwykle stajemy przed dylematem odpowiedniego ekwipunku. Bez wątpienia taka wycieczka to wyprawa ekstremalna, na której trzeba być przygotowanym niemal na wszystko. Jak zatem dobrać sprzęt odpowiedni na takie wojaże? Podstawą powodzenia naszej wyprawy może okazać się plecak. To on będzie przecież stanowił nasze małe centrum dowodzenia wyprawą, musi zatem być solidny i praktyczny. Jaki plecak trekkingowy będzie najlepszy?

jaki plecak trekkigowy

 

Wszystko zależy od rodzaju naszej wyprawy, czy będzie to krótki, jednodniowy wypad w góry czy kilkudniowa wycieczka piesza. Jeśli bowiem planujemy wycieczkę jednodniową, wystarczy nam plecak trekkingowy o standardowej pojemności czyli 25 – 35 litrów. Jeśli jednak planujemy dłuższą wyprawę z nocowaniem lepiej zabrać ten o większej pojemności, taki 60-80 litrowy. Pamiętajmy, że nasz plecak musi zmieścić wodę, prowiant, latarkę, polar a nawet ciepłe skarpety. W przypadku dłuższych wypraw dodatkowo - wyżywienie na kilka dni i ubrania na zmianę.


Plecak trekkingowy na jednodniowy wypad w góry

jaki plecak trekkigowy

Foto: powyżej czerwony plecak dostępny w dziale plecaki turystyczne, Cena 69,90 (06.10.2019)
 


Przede wszystkim plecak trekkingowy to typ plecaka który przeznaczony jest na wyprawy. Różni się od miejskiego tym, że jest bardziej pojemny i wyposażony w dodatkowe kieszonki i uchwyty na gadżety pomocne w podróży. Na krótką wyprawę z pewnością nie trzeba zabierać dużego, bo może okazać się po prostu niewygodny przy małym załadunku. Z pewnością na jednodniowy wypad wystarczy nam ten o pojemności 25-50 litrów. Pomieści wszystko czego potrzebujemy podczas eskapady. Świetnie sprawdzi się także na 2-3 dniowe wycieczki gdy nie planujemy biwaku, a śpimy w schronisku. Pomieści ubrania na zmianę, latarkę i prowiant.

mały plecak trekkingowy

Foto: plecak męski Guardian dostępny na Brytyjka.pl w cenie 149,90


Duży plecak do transportu dobytku


plecak trekkingowyTen typ plecaka trekkingowego doskonale sprawdzi się na dłuższych wyprawach, zwłaszcza gdy planujemy nocować w lesie. Przeznaczony jest do wygodnego transportu naszego dobytku na czas wyprawy. Zwykle ma pojemność ok. 55-80 litrów, choć są również te o pojemności nawet 120 litrów. W nim zmieści się gros naszych ubrań, ciepłych swetrów, jedzenie a nawet zapasowa para butów. Jest idealny gdy planujemy tygodniową wyprawę i po prostu musimy być podczas niej samowystarczalni. Do niego właśnie możemy przytroczyć śpiwór czy karimatę. Ale pamiętajmy, że ten typ plecaka trekkingowego przeznaczony jest głównie do transportu, więc powinien być zapakowany po brzegi. Inaczej może okazać się mało wygodnym dodatkiem na naszej wycieczce. Zapakowany jedynie w połowie przestaje być wygodny. A ogromny, 120 litrowy plecak, częściowo tylko załadowany to raczej wielki i nieporęczny wór niż nasz mały dom na plecach.


Fason na ekstremalne wyprawy


Do wyboru są też plecaki alpinistyczne. To również plecaki trekkingowe, ale o wyższych parametrach. Przeznaczone są najczęściej do wspinaczek, wyposażone są w troczki i uchwyty przeznaczone do przytwierdzenia kasku czy lin. Nie są duże, bo ich pojemność to zazwyczaj 40-55 litrów. Wyposażone są zwykle w pas biodrowy w którym wszyte są małe kieszonki na drobiazgi potrzebne przy wspinaczce. Są zaprojektowane tak aby zapewnić maksimum komfortu i wygody. Sprawdzą się również gdy nie planujemy zdobywać szczytów Alp, a chcemy wygodnie zwiedzać niższe tereny. Dobrze wybrany plecak trekkingowy może stanowić o powodzeniu naszej wyprawy. Warto jest zawsze wybierać taki, który będzie pasował do jej charakteru i czasu. Krótki wypad w góry? Nie zabierajmy dużych plecaków, bo mogą okazać się niewygodne na krótkiej eskapadzie. Te duże najlepiej się sprawdzą na dłuższej wyprawie, a małe na weekendowy wyjazd.

 


przeczytaj także: mały plecak turystyczny, niezastąpiony w podróży oraz plecak z canvasu dla indywidualisty.

Aby zapisać się do newslettera, potwierdź że nie jesteś robotem